Kultuurielamus kõige pisematele

VÄRVILISED MÄNGUD / COLORFUL GAMES

Dansema Tantsuteater (Leedu)
Interaktiivne kaasaegse tsirkuse-tantsu etendus väikelastele vanuses 0-3 eluaastat

Etendus VÄRVILISED MÄNGUD kutsub väikelapsi vanuses 0-3 eluaastat avastama kaasaegse tsirkuse-, tantsu-, ja teatrimaailma. Kogu tegevus on üles ehitatud nii, et väikelaps jõuab jälgida, rahulikult etendusele kaasa mõelda ning soovi korral ka ise osaleda. Noore vaataja tähelepanu pälvivad lihtsad tegevused, lavakujundus, selgete joontega kostüümid ning värviline keskkond.

Interaktiivne etenduse ülesehitus on segu etendusest ning õpitoast. Osalejad palutakse istuma otse valgustatud tantsupõrandale artisti lähedusse, kes läbi mängulise tegevuse on lastega pidevas dialoogis.

Laps, kes veel kõndida ei oska, vaatab etendust saatja süles. Kelle jalg juba kannab, saab artisti juhiseid jälgides kogeda rambivalgust ning panna proovile oma meeled ja oskused. Erinev publik loob erineva etenduse, kus on jäetud ruumi ka juhusele.

Leedu koreograafid Birute Baneviciute ja Agne Ramanauskaite Dahm julgustavad oma imearmsas etenduses väikelapsi avastama mitte ainult teatrit ja lavaruumi, aga ka iseennast selles valguses. Iga päev tund tunni järel õpivad väikelapsed tundma ümbritsevat maailma. Läbi postiivse kogemuse salvestuvad teadmised kogu eluks. Nii teadvustub lapse jaoks ka kultuurielamus, ikka läbi isikliku õppimise ning kogemuse.

Etenduses kasutatakse tsirkuse ja tantsukeelt, mistõttu on etendus arusaadav kõikidele vaatajatele. “Värvilised mängud" pärjati Leedu Teatriauhind Golden Stage Cross aasta laureaadiks 2015, kategoorias “Parim laste etendus vanusele 0-5 eluaastat”.

Juhime tähelepanu, et etenduse “Värvilised mängud" publiku arv on piiratud. Kuna väikelast väsitavad suured massid, saab ringi tulla korraga vaid 30 last koos saatjaga. Teised pereliikmed alates vanusest 4+ ja peresõbrad on ka etendusele väga oodatud, kuid nemad saavad võimaluse jälgida etendust ringist väljaspool ise mitte kaasa tehes. Võimalus antakse kõige pisematele. Küll aga vahetult pärast etendust saavad kõik lapsed teatrilaval erinevate tsirkusevahenditega mängida.

Leedust pärit ja maailma lavad vallutanud Dansema Tantsuteater on rühmitus, kes alustas oma tegevust aastal 2007 luues etendusi just eelkõige lastele.Direktriss Birute Baneviciute.

Koreograaf-lavastaja Birute Baneviciute on lõpetanud Vilniuse Ülikooli õppides erinevaid tantsutehnikaid, improvisatsiooni ja kompositsiooni. Lisaka on ta õppinud antsupedagoogikat Ameerikas, Suurbritannias, Austrias, Itaalias, Hollandis, Saksamaal, Rootsis, Poolas ja Leedus. Tema etendusi on esitatud Leedus, Eestis, Lätis, Saksamaal, Poolas, Rootsis, Taanis, Belgias, Hollandis, Hiinas, Indias, Ukrainas ja Inglismaal.
Baneviciute on lavastanud ja loonud koreograafiaid mitmetele laste ooperitele Vilniuse Rahvusooperis ja Balletiteatris. Aga ka Klaipedas, Jonavas, Panevžyss ja Kaunases.

Baneviciute töötades kunstistuudios “Diemedis” on lavastanud ka R. Dikien muusikale muusikalisi etendusi, mis on koos loodud 100-150 noore tantsijaga vanuses 2-19 eluaastat. Hetkel töötab Baneviciute dotsendina Leedu Ülikoolis Haridusteatuste tantsupedagoogika programmis. Samuti annab tantsuteatri ja tantsuhariduse seminare ja õpitubasid lastele, tantsijatele, koreograafidele nii Leedus kui välismaal.

Eestis viib Banevicuite läbi tantsuhariduse seminari Viljandi Kultuuriakadeemias 27. aprillil Tantsunädala raames. Sügisest 2018 on Birute palutud lavastama uut laste-etendust Hessisches Staatsballett’i Saksamaal.

DANSEMA etendus VÄRVILISED MÄNGUD etendused toimuvad:

Tallinn / Eesti Tantsuagentuur (Hobujaama 12, II korrus)

  • Laupäev, 21. aprill kell 9.30 ja 11.30
  • Pühapäev, 22. aprill kell 9.30 ja 11.30
Tartu / Teatri Kodu (Lutsu 2)

  • Kolmapäev, 25. aprill kell 10.00
  • (Kolmapäev, 25. aprill kell 12.00)
Viljandi / TÜ Viljandi Kultuuriakadeemia (Posti 1)

  • Reede 27. aprill kell 10.00
  • Reede 27. aprill kell 17.00

Pileti hind Tallinnas ja Tartus

Osaleja väikelaps vanuses 0-3 eluaastat koos saatjaga ringis üksikpilet 25€
Osaleja väikelaps vanuses 0-3 eluaastat koos saatjaga ringis - ostes kaks piletit 40€

Vaataja laps alates 4. eluaastast ja täiskasvanu toolidel - 8 €
Etenduse päeval hind vastavalt 30€ ja 10€

Pileti hind Viljandis

Osaleja väikelaps vanuses 0-3 eluaastat koos saatjaga ringis üksikpilet 20€
Osaleja väikelaps vanuses 0-3 eluaastat koos saatjaga ringis - ostes kaks piletit 34€

Vaataja laps alates 4. eluaastast ja täiskasvanu toolidel - 7 €
Etenduse päeval hind vastavalt 25€ ja 10€


Toeta etenduse maaletoomist läbi toetaja pileti!

Toetaja pilet - 50€ annab võimaluse toetada algatust ning tagab sissepääsu 4 osalejale, võimaluse siseneda saali esimeste seas, mahlajoogi ja kingituse. Parema teeninduse nimel palume piletit ostes teada anda info@hoogfestival.ee, kes on osalejad:

a) laps vanuses 0-3 koos saatjaga ringis
b) laps alates 4. eluaastast
c) täiskasvanu


Piletid müügil Ticket Best ja tund enne etenduse algust kohapeal kuni kohti jätkub.

Miks see etendus sai Eestisse toodud?

Sõitsin festivalile spetsiaalselt antud etendust vaatama, sest olin sellest palju kuulnud. Soovisin näha, kuidas lapsed reageerivad. Minu suureks üllatuseks vaatasid 5 kuused lapsed suure huviga, mis toimumas. Lisaks omab artist lisaks professionaalsetele artistiomadustele erivõimeid lastega suheldes, mistõttu laval ja ruumis valitseb mõnusalt heatahtlik meeleolu ja kord - kui nii saab öelda. Arvasin nägevat ja kuulvat suurt kisakoori, aga etendus lummas enamuse väikestest vaatajatest ning saalis valitses vaatamata mõnedele kommentaridele kaasamõtlev ning imetlev õhkkond. Saatjatel oli aega väikestele seletada, neid julgustada ning tagasi kaissu võtta.

Oluline oli ka fakt, et suuremad (nt 4-5 aastased) lapsed, pidid jääma tagaplaanile, et anda võimalus väiksematele. Lapsed imiteerisid artisti, mis andis etendusele mitmetasandilise vaadatavuse.

Kvaliteetaeg perele, kes otsivad rahulikke, peret siduvaid ühistegevusi.

Anu Tähemaa

Täname: Tallinna Linn, Eesti Tantsuakadeemia, Tartu Mänguasjamuuseumi Teatri Kodu, TÜ Viljandi Kultuuriakadeemia, Leedu Kultuuriministeerium, Leedu Kultuurkapital


Etenduse toob Eestisse MTÜ AD Productions / HOOG festival
Kontakt: Anu Tähemaa
anu@adproductions.ee
+372 505 8618